Odkryj Lubuskie

inline-title

DWL odbywa się od początku istnienia województwa lubuskiego. Obchodziliśmy Dzień Województwa Lubuskiego a teraz impreza ma rozmiar Święta. Poprzednie edycje odbywały się m.in. w Słubicach, następnie w Krośnie Odrzańskim, Nowym Miasteczku, Zielonej Górze i Kostrzynie nad Odrą, Krośnie Odrzańskim, Międzyrzeczu, Gorzowie Wlkp. oraz w Parku Mużakowskim na polsko-niemieckim pograniczu.

W 2010 r. główną ideą święta było ukazanie tego, co w naszym regionie najlepsze. Po raz pierwszy wtedy zaprezentowano szerokiej publiczności markę „Lubuskie warte zachodu”.

Przed nami dzień w bogatej Zielonej Krainie Nowoczesnych Technologii wraz z niezwykłymi podróżnikami.

Zielona Kraina Nowoczesnych Technologii

W Strefie Innowacji i Kosmosu zaprezentują się lubuskie firmy: Hertz Systems i LfC oraz Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych, Gorzowski Ośrodek Technologiczny PNP, Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej UZ, Orange, uczelnie wyższe, ośrodki naukowo-badawcze i firmy reprezentujących polski przemysł kosmiczny oraz ośrodki kultury, edukacji, sportu i promotorzy zdrowego odżywiania: Teatr Lubuski, Street Army, Robotec, Fundacja Szkoła na widelcu.

Każda z organizacji będzie miała swój namiot-planetę ustawione na deptaku. Przez cały dzień będą nam towarzyszyć pokazy z udziałem m.in. łazików marsjańskich.

Paweł Domagała

To jeden z najbardziej rozpoznawanych aktorów młodego pokolenia. W jego dorobku znajduje się wiele ról teatralnych, serialowych, a także filmowych. Nie każdy jednak wie, że drugą największą pasją Pawła jest muzyka. Pisze i wykonuje piosenki od wielu lat. „Opowiem Ci o mnie” to debiutancki album Pawła Domagały. Teksty piosenek są bardzo osobiste, ale jednocześnie proste w przekazie – oprócz miłości Domagała porusza również takie tematy jak wiara, przebaczenie, spokój wewnętrzny. W brzmieniu i charakterze muzyki można odnaleźć dźwięki pokrewne twórczości Johna Mayera, Dave Matthews Band czy Mamford and Sons. Album “Opowiem Ci o mnie” ukazał się jesienią 2016 i spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, uzyskując status Złotej Płyty. Singiel „Jestem tego wart” ma w tej chwili ponad 6 mln wyświetleń w kanale You Tube).

Maria Sadowska

Wszechstronnie utalentowana piosenkarka, wykonująca muzykę jazz, pop, funk i elektroniczną. Pierwsze kroki na scenie stawiała na początku lat 90., występując w dziecięcym programie Tęczowy Music Box. Jest członkinią  Akademii Fonograficznej ZPAV, a na swoim koncie ma dziewięć solowych płyt, m.in. „Tribute to Komeda” oraz „Jazz na ulicach”, które otrzymały status „złotych płyt”. Maria Sadowska jest również scenarzystką i reżyserką filmową. Jej etiudy fabularne prezentowano na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Moskwie, Tajpej, Bolonii, Barcelonie, Stambule i Paryżu. Rozgłos w świecie filmu przyniosły artystce wyreżyserowane przez nią filmy „Dzień Kobiet” oraz „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Akcja filmu o Michalinie Wisłockiej rozgrywa się m.in. w Lubniewicach.

Festiwal Podróżników National Geographic

Redakcja National Geographic zaprasza na drugą edycję inspirującego projektu podróżniczego. Festiwal Podróżników skupia najciekawszych globtroterów, sportowców, odkrywców, blogerów, fotografów i autorów książek. Podczas kilkunastu godzin uczestnicy wydarzenia będą mogli usłyszeć i obejrzeć historie z najdalszych zakamarków świata i wspólnie z zaproszonymi gośćmi przeżyć je jeszcze raz.

Festiwal odwiedzą m.in.: Nela Mała Reporterka, Jakub Rybicki i Paweł Wicher, Busem przez Świat, Mateusz Waligóra, Krzysztof Starnawski, Marcin Tomaszewski, Dawid Andres i Hubert Kisiński.

Więcej informacji na stronie http://travelery.national-geographic.pl/program-festiwalu/1

Kino Podróżnika National Geographic

Oprócz spotkań z gośćmi odbędą się również projekcje 4 filmów dokumentalnych w ramach National Geographic Channel. Podczas festiwalu zobaczymy „Human” (dokument  o tym, co tak naprawdę łączy wszystkich ludzi, ukazuje ich dobre i ciemne strony osobowości), „Był sobie Las” (filmowa lekcja przyrody ukazująca nieznane piękno natury), „Before the flood” (jego producentami są Leonardo DiCaprio, Fisher Stevens, Brett Ratner i James Packer, a producentem wykonawczym Martin Scorsese, film inicjujący szeroką debatę na temat zmian klimatycznych na świecie) oraz „Happy Olo” (dokumentalny film podróży, opowiadający historię Aleksandra Doby, który w wieku 67 lat udowodnił wszystkim, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń i samotnie przepłynął Ocean Atlantycki kajakiem).

Więcej informacji na stronie http://travelery.national-geographic.pl/program-festiwalu/1

Promenadowy koncert zielonogórskich filharmoników

Plenerowy koncert przy orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej to już tradycja Święta Województwa Lubuskiego. Rok temu byliśmy świadkami niezwykłego występu w Parku Mużakowskim, przed Pałacem Pucklera. Teraz wracamy na plac przed budynek Filharmonii. Orkiestra Symfoniczna – pod batutą Czesława Grabowskiego – zagra popularne utwory klasyczne i rozrywkowe.

„Europa To My”

Na Starym Rynku, koło Ratusza, pokażemy swoją jedność z Unią Europejską i to, że województwo lubuskie jest otwarte i tolerancyjne. O godz. 16.00 przyłączcie się do nas, będzie muzycznie i w unijnych barwach.

Młodzi On Life

Na stoisku Młodzi OnLife dowiemy się, jak skorzystać z pieniędzy z funduszy europejskich dla młodych oraz z lubuskiego Budżetu Inicjatyw Obywatelskich. Będą także z nami młodzi konstruktorzy minisatelity z grupy Dedal Sat, a szkoła obsługi dronów objaśni, jak pilotować drona.

Gala w Lubuskim Teatrze

Podczas Święta Województwa Lubuskiego będziemy świadkami rozdania nagród dla najpopularniejszych aktorów Lubuskiego Teatru, w więc Leony 2017. Ale to nie wszystko, bo gala zakończy także obchody 65-lecia Teatru.

Lubuskie to kraina 500 jezior...

…a więc nie może zabraknąć historii Złote Rybki. Aktorzy Lubuskiego Teatru i ich przyjaciele zapraszają dzieci na Baśniowy Korowód Złotej Rybki. Najmłodszych w podróż po świecie zabierzemy także w trakcie spotkań pt. Bajeczki ze skrzyneczki.

Program

Zielona Góra 23 czerwca (piątek) Wydarzenia poprzedzające

10.00 – 19.00 – Konferencja dla przedsiębiorców z branży turystycznej pt. Gościnne Lubuskie

19.00 – Plenerowy koncert zielonogórskich filharmoników – scena przed Filharmonią Zielonogórską

Zielona Góra 24 czerwca (sobota) – Święto Województwa Lubuskiego

10.00 – 13.00 – Konferencja dla przedsiębiorców z branży turystycznej pt. Gościnne Lubuskie

10.00 – 19.30 – Festiwal Podróżników National Geographic – namiot przy Ratuszu na deptaku

11.00 – 17.00 – Kino podróżnika – projekcje filmów podróżniczych w ramach Festiwalu Podróżników National Geographic – Scena Kameralna, Teatr Lubuski

10.00 – 19.30 – Strefa Innowacji i Kosmosu Zielona Kraina Nowoczesnych Technologii – namioty na deptaku [m.in. strefa Młodzi On Life]

10.00 – 14.00 – Bajeczki ze skrzyneczki – Bajki z różnych stron świata, warsztaty dla dzieci, cz. I – deptak

13.00 – 14.00 – Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego – Filharmonia Zielonogórska

15.00 – 16.00 – Plenerowe przedstawienie dla dzieci Lubuskiego Teatru – Baśniowy Korowód Złotej Rybki – deptak

16.00 – 16.30 – Happening jedności z Unią Europejską „Europa To My” . Lubuskie otwarte i tolerancyjne.– deptak

16.00 – 18.00 – Bajeczki ze skrzyneczki – Bajki z różnych stron świata, warsztaty dla dzieci, cz. II – deptak

17.30 – 19.00 – 25. rozdanie nagród dla najpopularniejszych aktorów Teatru Lubuskiego Leony 2016 oraz zakończenie obchodów 65-lecia Teatru – Scena Główna, Teatr Lubuski.

Koncert muzycznych gwiazd

19.30 – Koncert Marii Sadowskiej – plac przy Filharmonii Zielonogórskiej

21.00 – Koncert Pawła Domagały – plac przy Filharmonii Zielonogórskiej

Imprezy i wydarzenia towarzyszące Świętu Województwa Lubuskiego

11.00 – 16.00 – Festyn sportowo-rekreacyjny „Czas na Sport 2017” – obiekty MOSiR przy ul. Sulechowskiej [w programie m.in. bieg i marsz nordic walking, Polsko-Niemiecki Turniej Trzech Boisk, turniej koszykówki ulicznej, atrakcje dla dzieci]

21.30 – 24.00 – Winiarska Noc Kupały – teren przy pałacu w Zaborze oraz Lubuskie Centrum Winiarstwa

Winiarska „Noc Kupały” to organizowany przez Gminę Zabór, Stowarzyszenie Miłośników Czarnej, sołectwo Zabór oraz Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze występ folklorystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Lubuszanie”, grupy śpiewaczej „Drewno” zespołu „De Włoders” ze Szprotawy połączonego ze wspólnym śpiewaniem „Ballady świętojańskiej”, powitaniem Bachusa i krótkim spektaklem teatralnym o spotkaniu Bachusa z Białą Damą i Winiarką. Jednym z elementów wydarzenia będzie przejście korowodu trasą od muszli koncertowej w centrum Zaboru do Lubuskiego Centrum Winiarstwa. Występ zakończy się pokazem ogni sztucznych.

logosy

KONTAKT

Regionalne Centrum Animacji Kultury
ul. Sienkiewicza 11
65-431 Zielona Góra
www.rcak.pl

facebook